Hediyelik Ürün Yapan Yerler

Karakalem Portre Çizim Yapan Yerler
8 Mayıs 2021
Hepsini Göster

Hediyelik Ürün Yapan Yerler

kisiye-ozel-hediyelik-urunler

kisiye-ozel-hediyelik-urunler

Sevdiklerimize ve saygı duyduğumuz kişilere özel günlerde veya aklımıza geldiklerinde yüzlerini güldürmek, onların kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak, onlara karşı olan hislerimizi göstermek için hediyeler alırız. Hediyeleri önemli kılan da bu düşüncedir. İnsanların ihtiyaçları olan, sürekli kullanabilecekleri, gündelik hayatta yaşayışlarını kolaylaştıracak veya yüzlerine bir gülümseme yayılmasını sağlayacak hediyeler seçmek ise zorlu bir iştir ve kişiyi çok iyi tanımayı gerektirir. Birini çok iyi tanımakta yetmez, zira aklınızda hediye almak istediğiniz kişi için mükemmel bir hediye gelmiştir ancak dükkân dükkân dolaşacak vaktiniz olmayabilir. Bundan dolayı hediyelik ürün sadece seçmesi değil, ulaşması da zor şey olabilmektedir.

Özellikle büyük şehirlerde, insan hareketliliğinin ve trafiğin yoğun olduğu yerlerde, bir noktadan başka bir yere gitmek zor olmakta, bundan dolayı insanlar sevdiklerine hediyelik eşya seçerken internet sitelerinden içlerine sinmeyen, görmedikleri, ellerine alıp kalitelerini sezemedikleri ürünleri sipariş etmektedirler.

Sipariş verilen hediye ile gelen arasında ciddi farklar çıkabilmekte, fotoğraflarda gözükmeyen ve hediye alınan kişiyi üzecek kızdıracak detayların olabildiği veya kargoda kırılan hediyeler hayal kırıklığı yaşatabilmektedir. Hediyeyi alan kadar hediyeyi vereni de tatmin etmeyen böyle durumlar sebebiyle, insanlar özellikle çok değer verdikleri kimselere, vakit ayırıp, şehrin bütün olumsuzluklarına rağmen hediyelik ürünler bakmak için bu dolaşmaya çıkarlar.

Hediye Beğenmekte, Almakta Zor Bir Süreç

Biri için hediye beğenmek zor bir iştir. Sorun sadece kişinin vereceğiniz hediyeyi beğenmemesi değil, aynı zamanda hediyenin sizi ve hislerinizi tam olarak yansıtıp yansıtmayacağını kestirmektir. Hediye alırken, hediye alacağınız kişi ile olan ilişkinize de dikkat etmeniz gerekmektedir. Maksadını aşan hediyeler iş ve aile yaşamınızı olumsuz etkileyebileceği gibi sosyal yaşantınıza da zarar verebilir. Biz müşterilerimizin hediye almak istedikleri kişilere en uygun çözümleri bulmaları adına, sürekli genişleyen ve yenilenen stoklarımızla hizmet vermekteyiz.

Dinamik bir toplum içinde, artık sadece bireylere değil, sınıf ve kesimlere ait birçok özel günün kutlandığı bir ortamda yaşıyoruz. Hediye vermek için tek ihtiyacımız olan şey içimizden gelmesi olsa da bazı özel günlerde sevdiklerimize onlara ne kadar değer verdiğimizi hatırlatmak isteyebiliyoruz. Birine verilen hediyeyi en özel yapan şeylerden biri, hediyenin tek ve benzersiz olmasıdır. Bu yüzden el yapımı hediyeler ve el yapımı ürünler hediye olarak verilmek için en ideal eşyalar olarak göze çarpmaktadırlar. Özellikle dış ticaretin artmasıyla ülkemizde de yabancı kaynaklı birçok ürün kolayca erişilebilir olmuştur. Ama biz bu tür fabrikasyon ürünlerin hediye olarak sunulmasına karşıyız ve el emeğinin her zaman en değerli hediyeleri oluşturacağına inanıyor ve savunuyoruz.

Annelerin Hakkın Ödenmez Ama, Denemekten de Zarar Gelmez

Özel günler denince akla önce sevgililer günü, sonra anneler günü ve babalar günü gelmektedir. Yılbaşı herkesçe kutlanmasına rağmen, özel bir günden ziyade, tatil olarak anılmaktadır. Ülkemizde her yıl mayıs ayının ikinci pazar günleri kutlanan Anneler Günü, dünyanın birçok bölgesinde kutlanmaktadır. Türkiye’nin de içinde yer aldığı Ortadoğu ve Avrupa coğrafyalarında anneler gününün iki farklı kaynağı olduğu düşünülmektedir.

Sadece Anadolu’da değil, İskandinav, Akdeniz ülkelerinde de sıklıkla rastlanan “Ana tanrıça kültü” bazı uzmanlara göre anneler gününün doğmasına öncülük etmiştir. İskandinav mitolojisinde yer alan Freyja’nın Alman ve İngiliz kültürleri üzerinde büyük etkileri olmuştur. Vikinglerin inanç ve hikayelerini gittikleri yerlere taşımasıyla yayılan Freyja veya Freya, İskandinav mitolojisinde aşk, güzellik, doğurganlık, cinsellik, altın ve savaşı simgeler. Sıfatlarından biri, “hediyeler getiren” anlamında kullanılan “the giver” dir. En çok kullanılan ise, tanrısallığını simgeleyen ve “hanım” anlamına gelen “lady”dir.

Bir diğer önemli tanrıça antik yunana dayanan Rhea’dır. Rhea, ilk nesil Titanlar olan, dünya tanrıçası Gaia ve Gök Yüzü Tanrısı Uranus’un çocuklarıdır. Uranus’te aynı zamanda Gaia’nın çocuğudur. Gaia, kendi kendine doğum yapabilme yeteneğine sahiptir ve Roma mitolojisinde Terra olark yer alır.

Kendisi gibi ikinci nesil bir Titan olan kardeşi Kronos ile evlenen Rhea, 5 çocuk sahibi olmuştur. Bu çocukların isimleri Hestia, Hera, Hades, Poseidon, Demeter’dir. Çocukları doğduktan sonra, kendisi için tehlikeli olduğunu düşünen Kronos hepsini yutmuştur. Daha sonra anne ve babasına karşı isyan etmiş ve onların tahtlarını ele geçirmiştir. Bundan sonra bir kez daha hamile kalan Rhea, çocuğunu Kronos’tan korumak için annesi Gaia’dan yardım istemiş, annesi Rhea’yı doğum için Girit’te bir mağaraya göndermiştir. Bu mağarada Zeus’u doğuran Rhea, kumaşa sardığı taşları vererek ve onu kandırmış Zeus’un hayatta kalmasını sağlamıştır. Yunan mitolojisinin de başlangıç noktası burasıdır.

Bir diğer önemli Ana Tanrıça ise Kibeledir. Kibele’nin ilk örneklerine milattan önce 6500-7000 yılları arasında rastlanılmaktadır. Frigler tarafından ana tanrıça olarak kabul edilen Kibele’ye genellikle dağ tepelerinde tapınılır, adaklar ve hediyeler sunulurdu. Kybele, Yunan mitolojisine Artemis, oradan da Roma mitolojisine Diana isimleriyle geçmiştir. Diana karateri aynı zamanda Rhea’dan da esintiler taşımaktadır.

Roma mitolojisinde Diana olarak anılan Kibele “Megalesia” ismindeki festivalle her yıl düzenli olarak kutlanırdı. Festival 4 Nisan tarihinde başlar ve 10 Nisan’da sona ererdi. Kibele Roma’da “Magna Mater” yani “Büyük Anne” olarak anılırdı.

Megalesia’dan önce de tanrıça ve ana tanrıçalara tapılır ve adaklarda bulunulurdu ancak Roma’da milattan önce 204 yılında başlayan bu gelenek bir tanrıçayı onurlandırmak için geniş çapta yapılan ilk etkinlikti. Dünyanın birçok ülkesinde, farklı tarihlerde de olsa anneler günü kutlanmaktadır. Birçok uzmana göre geniş çapta kutlanan ilk anneler günü Megalesia’dır.

Ve annelere, anneler gününe özel hediyeler verilmesi bütün ülkelerde uygulanan geleneklerden biridir. Birçok insan anneler gününe özel hediye seçerken herkesin sahip olabileceği, hemen her dükkânda bulabilecekleri hediyelere yönelmektedirler. Biz müşterilerimize, annelerine verebilecekleri en güzel hediyelerden biri olan, kendi portrelerini tavsiye etmekteyiz. Özenle hazırlanmış, tamamen elle çizilmiş bir portre, hem annenize güzel bir hediye olacak, hem de ilerleyen yıllarda güzel bir hatıra ve aile yadigarı haline gelecektir.

Hayatımızdaki İlk Pusulalarımız, Babalarımız

Anneler günün kadar eski olmasa da yeni sayılmayacak özel günlerden biri olan babalar günü çok uzun süredir, özellikle batı dünyasında orta çağdan itibaren dini nitelikli bir bayram olarak kutlanmaktadır. 19 Mart tarihinde, Meryem’in eşi ve İsa’nın yasal babası olan Aziz Yusuf (Saint Joseph) adına düzenlenen yemekle kutlanan gün, 1910’dan sonra kendisi ve 5 kardeşini büyüten babasının fedakarlıklarını gören genç biz kızın, Sonora Smart Dodd’un çabalarıyla kitlesel bir kutlamaya dönüşmüştür.

Bazı batı toplulukları güncel babaları gününü tamamen reddederken, bazı topluluklar hem Aziz Yusuf için yemek düzenler hem de modern babalar gününü kutlamaktadırlar. Rusya ve Beyaz Rusya’da “Baba vatanın Savunucuları Günü” adıyla 23 şubatta kutlanan babalar günü, Moğolistan’da 18 martta “Askerler Günü” ismiyle kutlanmakta, Myanmar’da ise geleneksel burma takvime göre yılın 12.ve son ayı olan Tabaung ayının dolunay olan gününde kutlanır. Almanya’da ise “Yükselme Ziyafeti” (Feast of the Ascencion) ismiyle kutlanır ve Hristiyanlık geleneklerine göre hareket edilir. İsa’nın çarmığa gerilişinden sonra dirildiği gün olarak kabul edilen Paskalya’dan 39 gün sonra kutlanır. Kullanılan takvimlerin ay ve gün sayıları farklı olduğu için her yıl farklı bir tarihe denk gelmektedir.

Ülkemizde de haziran ayının üçüncü gününde kutlanmaya başlayan babalar gününe özel hediye almak da bir gelenek haline gelmiştir. Ancak babalar günü ile ilgili de meclisten çıkan herhangi bir karar bulunmamaktadır. Bütün kutlamalar, Anneler ve Sevgililer günü gibi, halk ve şirketler tarafından organize edilmektedir. Babalar gününe özel hediyeler dendiği zaman birçok kişinin aklına takım elbise, kravat gibi hediyeler gelse de biz el yapımı hediyelerinde babalarımıza olan sevgimiz, saygımız ve minnetimizi göstermenin en iyi yolu olduğunu düşünüyoruz.

Bir babaya alınabilecek en güzel hediye, herhangi bir insana alınabilecekle aynıdır; Güzel hatıralar. Hatıralar yaşanarak edinebilecek şeyler olduğundan dolayı güzel bir karakalem portresi ile hem ona hem de kendinize mükemmel bir hediye verebilirsiniz. Herkesin aklına gelebilecek, düşünebileceği bir hediye olmayan karakalem portresi babanız istediği yerde ister işyerinde ister çalışma odasında, isterse salonda sergileyerek her gördüğünde onu ne kadar düşündüğünüzü tekrar tekrar hatırlayabilir.

Gerçek Aşkı Bulacak Kadar Şanslı Olanlar

Sevgililer günü veya Saint Valentine’s Day (Aziz Valentin Günü), özel günler arasında özellikle çiftlerin en çok çok bekledikleri, heyecan duydukları gündür. Yüzyıllardır aşk ve romantizm ile özdeşleşen günün tarihi 3.yy’a dayanmaktadır. O dönemde hıristiyanlık henüz Roma’da yasaktı ve halk arasında gizlice yayılıyor, bütün ayinler, toplantılar gizlice düzenleniyordu.

Kendisi bir din adamı olan Valentine bu toplantılardan birine yapılan baskında yakalandıktan sonra ilk mucizesini gerçekleştirdiği söylenir; başında nöbet tutan nöbetçilerden birinin kör kızının gözlerini iyileştirmek. 18.yy’a kadar bu hikâyeye çeşitli romantik öğeler eklenmeye başlanmıştır. Bunlardan biri Valentine’ın evlenmeleri yasak olan Hristiyan askerleri evlendirmesidir.

Esas ününün bu hikâyenin yaygınlaşmasıyla elde eden Valentine’ın diğer eklenen hikayesi ise, gözlerini iyileştirdiği kız ile birbirlerine âşık olmalarıdır. Valentine, sevgilisine son yazdığı mektubu “Your Valentine” olarak imzalamıştır ve bu kullanım günümüzde de özellikle batı dünyasında yoğun olarak kullanılmaktadır. Tam çevirisi “Senin Valentine’ın” olan bu cümle, artık daha çok “Sevgilin”, “Aşkın” gibi kullanımlara sahiptir. Sevgililer gününde kullanılan kalıp cümlelerden biri olan “Would you be my Valentine”, hem sevgililer gününü beraber geçirmek için hem de romantik ilişki teklifinde bulunmak için sadece sevgililer gününden önceki birkaç gün içerisinde kullanılır.

14 Şubat 269 yılında idam edilen Valentine, ölümünün ardından 200 yıl geçtikten sonra, 496 yılında Papa 1.Gelasius tarafından aziz olarak ilan edilmiş ve ölümünün yıl dönümünde onun adına ziyafet verilmesi emredilmiştir.

Sevgililer Gününün gerçekliği ile ilgili birçok şüphe vardır. Bunlardan biri, Valentine’ın idam edildiği dönemde Roma’da idam edilen aynı isimde birçok kişinin olduğudur. Farklı Vatentine’ların hikayelerinin tek bir kişiye aitmiş gibi anlatılmış olması olasıdır. Bir diğer şüphe, Papa’nın hıristiyanlık ile uyuşmayan bir bereket ve aşk festivali olan Lupercalia’yı unutturmak veya Hristiyanlık ile uyumlu hale getirme çabasıdır. Lupercalia, günümüz takvimine göre 12-15 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilir, ancak esas kutlama ve eğlenceler ayın 15’inde gerçekleştirilirdi. Yapılan adak töreninden sonra yapılan çıplak koşu sırasında erkekler tarafından ellenen genç kızların daha doğurgan olacağına inanılırdı. Zaman içerisinde bu gelenek yavaşça yok olmuştur.

Valentine isminin aşk veya romantizm ile ilişkisi yoktu. Bu ilişki sonradan oluşmuş ve kültürlere yerleşmiştir. “St. Valenday’s Day” ilk olarak 1375 yılında İngiliz bir şair olan Geoffrey Chaucer’in “Parlement of Foules” (Kuşlar Meclisi) 700 dizeden meydana gelen şiirinde geçmektedir.

Sevgililer gününün bir diğer önemli simgesi olan Küpit (Cupit), Yunan mitolojisindeki Aşk Tanrısı Eros’tur. Eros’un aile bağları konusunda kaynaklarda çok karışıklık vardır. Bazı kaynaklar Eros’un Afrodit ve Ares’in çocuğu olduğunu yazarken, bazıları da Iris ve Zephyrus’un çocuğu olduğunu belirtir. Bazı kaynaklara göre ise Eros, Zeus ve Afrodit’in çocuğudur ki, bu durumda Zeus Eros’un hem babası hem de dedesi olmaktadır.

Enteresan bir biçimde Sevgililer gününün günümüzde bu kadar popüler olmasının sebebi posta kartlarının yaygınlaşmaya başlaması ve insanların posta kartlarıyla, kimliklerini açıklamadan hislerini anlatmaya başlayabilmeleridir. Günümüzde toplumu tüketim için şartlandırdığı için eleştirilen sevgililer günü aynı zamanda insanlara sevdiklerine hislerini anlatmak için cesaret ve bahane de verdiğinden dolayı, toplum tarafından çok hızlı bir biçimde benimsenmiştir.

Sebebi her ne olursa olsun, sevgililer gününe özel hediyeler alarak sevdiğimize, onu ne kadar sevdiğimizi bir kez daha hatırlatmak için en ideal günlerden biridir. Tabii sevgilimize hediye alırken “yarım elma gönül” alma kolaylığına kaçmadan, onu ne kadar düşündüğümüzü, onunla nasıl bir gelecek planladığımızı, hayallerimizi ve isteklerimizi yansıtacak sevgililer gününe özel hediye vermemiz uygun olacaktır.

En güzel sevgiler günü hediyeleri her zaman kalplerden gelen hediyelerdir. Hediyeyi alanın beğenmesi için değil, hediyeyi verenin kendini anlatması için seçmiş olması önemlidir. Karakalem portreler başta olmak üzere el yapımı ürünler de uzun ömürlü olmaları, sanatsal değer taşımaları ile hem sizin ilişkinizden beklentinizi hem sevgilinize karşı hissettiklerinizi yansıtması bakımından ideal hediyelerdir.

El yapımı ürün ve eşyaların her biri kendilerine has ufak tefek hataları vardır bu hatalar onları daha çirkin veya kullanışsız değil, aksine türlerinin tek örneği yaparlar. El yapımı hediye yapmak kolay bir iş değildir ve normal, fabrikasyon hediyelere göre çok fazla zaman ve emek alabilmektedirler. Bundan dolayı bazı el yapımı hediye yapan yerler, ürettikleri el yapımı hediye ücreti olarak çok yüksek meblağlar isteyebilmektedir.

El yapımı hediyeleri daha da özel yapan şeyler de vardır. Bunlardan en önemlisi, kişiye özel üretilebilmeleridir. Ülkemizde birçok el yapımı hediye yapan yer olmasına rağmen, özel sipariş alma konusunda, ellerindeki projelere ara vermekten korktuklarından dolayı soğuk yaklaşmaktadırlar. Biz, iş akışımızı özel müşteri isteklerini karşılamak üzerine kurduğumuzdan dolayı, stoka üretim yapmaktansa, birkaç gün içinde birilerinin mutlu olmasına, yüzlerinin gülmesini sağlayacak ürünler üretmeyi tercih ediyoruz. Hazırladığımız her el yapımı hediye ile insanların nasıl sevineceklerini, mutlu olacaklarını düşünmek bizim için en büyük motivasyon kaynağıdır.

El yapımı hediye fiyatları, yapılacak veya yapılan ürün için harcanan malzemenin kalitesi ile harcanan zamanla doğru orantılı olarak artmaktadır. Standart ölçülerin dışında sipariş edilen el yapımı hediye ücretleri, özel malzemeler gerektirebildiğinden daha farklı olabilmektedir. Bundan dolayı yaptırmak istediğiniz el yapımı hediye fiyatı için bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Comments are closed.