Karakalem Portre Çizimi

Karakalem Portre

Portre, kabaca bireylerin sanatçılar tarafından kâğıt üzerinde betimlenmesi olarak tanımlanabilir. Ancak geniş anlamda hem görsel hem de sanatsal olarak portre, kişinin sanatçı tarafından yorumlanması ve diğer insanlara aktarılmasıdır. Portreler, kişilerin sanatçıların süzgecinden geçirilmiş biçimde diğer insanlara aktarılmasıdır. Bundan dolayı, portre çizmek için sadece yetenekli ellere ve gözlere değil, o insanı yorumlayabilme, anlayabilme özelliklerine de sahip olmak gerekir.

 

Çizilen Kesim Kadar Çizilmeyen Alanların da Belirlenmesi Önemlidir

Karakalem veya desen, görsel sanatlar eğitiminin tüm dünyada temelini oluşturur. Öğrenilmesi de ustalaşması da yıllar alan bir alandır. Halk arasında güzel resim yapanların “ellerinin yetenekli” olduğuna dair hatalı bir kanı vardır. Elleri eğitmek kolayken, esas zor olan bakmayı ve görmeyi öğrenmektir. Karakalem çizim bundan dolayı görsel sanatların merkezinde yer alır. Her resim, özellikle portreler, boyanmadan önce karakalem eskizleri çizilir.

Eskiz, sanatçının kâğıdı ve kâğıdın üzerindeki boşlukları nasıl kullanacağını gösteren bir rehberdir aynı zamanda. Kâğıt üzerinde çok boşluk bırakmak, gözleri rahatsız ederken, yeteri kadar boşluk bırakılmaması karakalem portre hazırlanacak kişinin orantılarının bozukmuş gibi algılanmasına yol açabilmektedir. Bundan dolayı eskiz çizilirken göz, kulak, çene, burun aralarındaki mesafe ve kafa – gövde ilişkisi kâğıda yansıtılırken gözün arayacağı “alan boşluklarının da” ayarlanması yapılır. Alan boşluklarının gözlerin baktığı yönde daha geniş tutulması fotoğrafçılık gibi portre sanatında da uygulanan, eserin gözü okşamasına yardımcı olan bir yöntemdir.

 

Öğrenilmesi ve Ustalaşması Yıllar Süren Bir Alan

Karakalem portre çizimi, bütün desen çalışmaları gibi dikkatli çalışma ve yoğun emek ve sabır gerektiren bir konudur. Karakalem çizimi sırasında sanatçı binlerce, milyonlarca detayı kalemiyle kâğıda işler. Kılavuz çizgiler atılır, kılavuz çizgilerin üzerinden tekrar, tekrar ve tekrar geçilerek formlar belirlenir. Bu detayların bir araya gelmesiyle ortaya çıkan gerçek bir karakalem portredir. Tüm bunlar yapılırken, sanatçının asla silgi kullanmaması da gerekmektedir. Silgi kullanılan yerde çizgilerin devamlılığını keseceği için bakanların gözlerini rahatsız edecektir.

Desen çiziminde olduğu gibi karakalem portre çizimlerinde de en temel kurallardan biri, kesik kesik kısa çizgiler kullanmamaktır. Bu tip çizgileri eğitimsiz gözlere güzel gözükse de el kontrolünün zayıflığını belirtir, ayrıca insan gözünün görsel üzerinde dolaşmasını yavaşlatır ve detayların çirkin gözükmesine yol açar. Güzel sanatlar liselerinde ve fakültelerde anlatılan bu detay, maalesef her resim kursunda anlatılmadığı için, piyasada yer alan birçok karakalem portre yapan yer ve sokak sanatçısı bu hataya düşmektedir.

Saçlar, gözler ve eğer gözüküyorsa eller insan vücudunda çizilmesi ve detaylandırılması en zor bölgelerdir. Bunun en önemli sebebi sağlıklı bireylerde saçların ve gözlerin çok parlak olması ve özellikle gözlerdeki parlaklığın doğru olarak verilmesinin portrenin tamamı için çok önemli olmasıdır. Teknik olarak mükemmel olan bir portre, gözlerde yaşanabilecek ufak bir hata sebebiyle albenisini yitirebilir.

Ellerin gözüktüğü fotoğraflarda ellerin yarattığı sıkıntı ise, insan gözünün elleri olduğunda ufak algılamasına yatkınlığı ve ellerin çok fazla detay içermesidir. El ve ayak parmakları insan vücudunda en fazla detaya sahip bölgelerdir ve çizimleri çok fazla gölge taşımalarından dolayı zor olmasa da dikkat ister ve vakit harcar.

Portre Fotoğrafı, Portre Değildir

Fotoğraftan karakalem portre çizmek ile canlı bir kişiye bakarak çizmek arasında çok fark vardır. İkisinin de sanatçı açısından farklı avantajları vardır.

Fotoğrafın çalışma saatlerini kısıtlamaması, asla kıpırdamaması gibi avantajları, sanatçılar için onları daha çekici kılmaktadır. Ancak, fotoğraflara uygulanan bir takım filtre ve oynamalar sebebiyle, fotoğrafta yer almayan detayların portrede de gözükemeyeceğinden dolayı, portrenin oran orantısında gözü rahatsız edici sıkıntılar olabilmektedir. Bundan dolayı sizlerden bize kendinizin veya sevdiklerinizin fotoğraflarını karakalem portreye çevirmemiz için gönderdiğinizde filtresiz, hiçbir dijital işlemden geçmemiş, mümkün olduğu kadar aydınlık bir fotoğraf göndermenizi rica ediyoruz.

Portre çizdirmek isteyenler, bu portreleri genellikle sevdikleri insanların hatıralarını ölümsüzleştirmek istedikleri için bu yola yönelirler. Birçok insan fotoğraf ile portreyi, karşılaştırma hatasına düşmektedir. Günümüzde ilerleyen teknoloji ile fotoğraf çekmekte, bastırmak da çok kolay bir hal almıştır ancak, portre çizimi için harcanan zamanda, kullanılan teknik ve malzemeler de orta çağdan beri aynıdır. Fotoğraflar “bilgisayarda var” gibi bahanelerle hor kullanılabilir, değer görmeyebilir ancak, karakalem portre sadece bir tanedir.

Kullanılan kâğıt ve sabitleme spreyleri gibi gelişmeler olmuşsa da sanatçılar portre çizmek için 600 yıldan uzun bir süredir aynı emeği sarf etmektedirler. Karakalem portreleri değerli yapan şey zaten bu emektir.

Sevdiğiniz, değer verdiğiniz, saygı duyduğunuz insanlara hislerinizi göstermek için verebileceğiniz en iyi hediyelerden biri, eşsiz bir sanat eseri olacak olan kendisinin veya sevdiklerinin portresidir.

Karakalem Portre Fiyatları

Karakalem portre fiyatları birkaç farklı etmenle belirlenir. Karakalem portre fiyatı için ilk ve en önemli etmen, portrenin yani kullanılacak kâğıdın büyüklüğü olmaktadır. Karakalem portre çizimi için kullanılması tavsiye edilen kağıtların gramajları normal kağıtlardan daha fazladır ve daha dokulu bir yapıya sahiptirler. Bu dokulu yapı özellikle kömür ile yapılan tonlamalarda ve çizimlerde kömürün kâğıt üzerinden dökülmesini ve portreyi bozmasını engeller.

Portreler bittikten sonra bu tür olayların önüne geçmek üzere hem kalem hem de kömürle yapılan karakalem portrelerin ölümsüz hale gelmesini sağlamak amacıyla sabitleme spreyi de denilen özel bir cila ile kaplıyoruz. Bu sprey portrenin sürtünme ve benzerle sebeplerle zaman içerisinde dağılmasını engellemektedir.

Standart dışı, farklı ebatlarda veya malzemelerle yapılmasını istediğiniz karakalem portre ücretleri için bizimle iletişime geçebilir, farklı stillerde karakalem portre ücreti konularından da bizden bilgi alabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmeden önce sevdikleriniz için portre siparişi vermeyin.


Portre Siparişi Vermek İçin Bizi Arayın0530 918 73 77